Jízda se třemi parními lokomotivami.

Velkolepé oslavy 111. výročí existence osoblažské úzkokolejky v sobotu 20. června budou ve znamení parních vlaků. Vlaková souprava tažená funící lokomotivou vyjede už z Krnova. Z Třemešné do Osoblahy bude pokračovat úzkokolejná souprava tažená dvěma parními lokomotivami, což je evropská rarita.
Oslavy na Osoblažce spojily Slezské zemské dráhy s Dnem dráhy, a jsou současně zahájením pravidelného letošního víkendového provozu turistického vláčku. Do páté sezóny vstoupily Slezské zemské dráhy parními jízdami po úzkokolejce už na začátku června. "Jednalo se o zkušební provoz. Rádi bychom začínali už před prázdninami i v následujících letech, abychom mohli svezení na Osoblažce nabídnout také třídám na školních výletech. Zatím je sice provoz ztrátový, ale my jsme nadšenci a stále věříme, že příští sezóna už bude lepši," přiznal Jaromír Foltýn, před stavitel Slezských zemských drah, díky kterým je dnes provoz parního vláčku na osoblažské úzkokolejce považován za vyhledávanou turistickou atrakci.
Parní vlak v sobotu 20. červnavyjede v 9.30 hodin z krnovského nádraží. Pojede do Třemešné a zpét se zastávkou v Městě Albrechticích. "Lokomotivu, s normálním rozchodem jsme si zapůjčili od kolegy z výtopny v Jaroměři. Není to zadarmo, ale tuto rozmařilost jsme si mohli dovolit díky dotaci z evropských fondu a pomoci Euroregionu Praděd," vysvětlil Jaromír Foltýn. V Třemešné už bude čekat vláček na úzkokolejce s dvěma parnimi lokomotivami - Resitou a Škodou, čerstvě zrestaurovanou v modrých škodováckých barvách. Poveze výletníky malebnou osoblažskou krajinou a na každé větší zastávce budou připraveny různé atrakce a překvapení. "Na úzkokolejku zařadíme na Den dráhy všechny vagónky, které máme k dispozici a navíc, což je evropská rarita, soupravu potáhnou obě parní mašinky." pochlubil se Jarek Foltýn.
Výletní vlak z otevřených i krytých vozu bude mít vůz občerstvovací i vagón pro cyklisty a vagón pro přepravu dětských kočárků. Podobný parní vláček pak bude vyjížděl na trať každou sobotu a neděli a ve svátek do konce srpna. Vždy v 10.45 vyjede ze stanice Třemešná. Jeho přesný jízdní řád je zahrnut i do jízdního řádu Českých drah a zveřejněn na plakátech.
Parní vlak vypraveny z Krnova na Den drahý v sobotu 20. června dorazí do Třemesné v 10 hodin. Čekání na přestup na nádraží ukrátí výletníkům občerstveni, suvenýry a skupiny Wagon. Úzkorozchodný vláček tažený dvěma parními lokomotivami před Bohušovem přepadnou jezd ci na koních, a o kousek dál zastaví u indiánské vesnice. V Osoblaze, kde je konečná stanice, je připraven celodenní program s prohlídkou lokomotivního depa, prezentací přesného modelu lokomotivy na parní pohon v měřítku 1:10, prodej suvenýrů a občerstvení.Zpět z Osoblahy vyrazí vláček ve 14.45 hodin a opět na něj bude navazovat spoj z Třemešné do Krnova tažený parní lokomotivou. Příjezd do Krnova v 18.05 hodin.
Krnovské noviny REGION
Fidel Kuba
ze dne 16.června 2009
Zveřejněno 16.06.2009 v 10:32 hodin
Copyright 1998-2024 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení