Babice nad Svitavou

Babice nad Svitavou

Malebná obec Babice nad Svitavou leží uprostřed krásných lesů na Babické plošině, ve vzdálenosti asi 20 km severovýchodně od Brna.
Babická plošina se rozprostírá nad údolím Svitavy v lesích Moravského krasu v nadmořské výšce okolo 400 m.

Název vesnice pochází pravděpodobně od slovaneské bohyně dešťového mračna báby. Byla založena v souvislosti s těžbou železných rud, která je histroricky doložen až od roku 1556. Je jisté, že těžba, spíše povrchový sběr probíhal mnohem dříve podobně jako v Rudici. Po těžbě lze v okolí Babic nalézt četné pozůstatky, nejviditelnějším z nich je staré důlní dílo, dnes zvavé Malá Macocha.

Ve vesnici stojí původně gotický kostel sv. Jana Křtitele, který byl okolo roku 1765 přestavěn barokně. V obci je několik restaurací a obchůdků. Přes Babice nad Svitavou vedou turistické trasy do všech směrů po střední části Moravského krasu.

Babicemi prochází silnice ze Křtin do Kanic. Obec má i vlakovou zastávku, která se nachází v hlubokém údolí Svitavy a tvoří druhou část obce, kde se nachází i koupaliště a nemocnice.

Zřícenina babického hradu
Na ostrožně mezi údolím Křtinského potoka a údolím zvaným "Ve vaječníku" se nacházejí nepatrné zbytky neznámého středověkého hrádku. K této lokalitě neexistují žádné historické listiny. Dle dosavadních průzkumů lze usuzovat funkci tohoto opevnění v samém konci 13. století a ve století následujícím. Ke zřícenině se dostanete odbočením ze žluté turistické stezky Babice - Býčí skála.

Informace o této mapám a průvodcům neznámé zřícenině poskytl ochotně Jan Celý.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84:
49.283888889N, 16.696944444E

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 400.00 m

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kras.unas.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 31.08.2004 v 13:43 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení