Cyklotrasa Město Albrechtice - Osoblaha - Město Albrechtice [ Cyklotrasa ]

Město Albrechtice - Osoblaha - Dívčí Hrad - Město Albrechtice
Náročnost: nenáročná
Délka: 46 km

Náročnost: nenáročná trasa s malým převýšením, vhodná pro trekkingová kola, při použití silnice místo polní cesty mezi Slezskými Rudolticemi
a Bohušovem i pro silniční kola
Občerstvení: Město Albrechtice, Slezské Rudoltice, Osoblaha, Třemešná
Okružní trasa nás provede zapomenutým krajem Osoblažského výběžku, vymezeným zhruba linií Jindřichov ve Slezsku - Město Albrechtice. Představuje izolované území se spádem do Polska. Turistickou zajímavostí je poslední úzkorozchodná železnice na Moravě z Třemešné do Osoblahy v délce 20<2009>km, která je v provozu od roku 1898. Četné jsou nálezy bludných balvanů, jež zde zanechal pevninský ledovec.
První část trasy vede po cyklotrase KČT 6116 z Města Albrechtice přes Biskupice a Piskořov dál po státní hranici přes zaniklou obec Pelhřimovy, z níž se dodnes dochovaly jen zbytky gotického kostela sv. Jiří.
Následující obec Slezské Rudoltice se může pochlubit zámkem, který byl za hraběte Alberta z Hodíc přepychově barokně upraven a stal se kulturním centrem Slezska. Od nádraží úzkokolejné trati se vydáme polní cestou do Dolních Povelic, kde vyjedeme na silnici a kolem Bohušovického rybníka s kempem se dostaneme do Bohušova. Všimneme si zříceniny rozsáhlého gotického hradu Fulštejna nacházející se na protějším břehu řeky Osoblahy. Centrem oblasti je město Osoblaha, ležící na stejnojmenné řece s turistickým hraničním přechodem. V minulosti bývala Osoblaha střediskem židovské komunity a jednou z památek je židovský hřbitov.
Nasměrujeme se k severu do zemědělské osady Hlinka a pokračujeme k Dívčímu Hradu. Okolí bylo osídleno již v mladší době kamenné. Gotický hrad byl dobyt v 15. stol. vojsky Matyáše Korvína a později přestavěn na zámek. U zámku je volně řešený zámecký park. Poblíž Dívčího Hradu se nachází přírodní památka Oblík s nálezy zkamenělých živočichů.
Na křižovatce odbočíme doprava a přes obec Liptaň dojedeme do Třemešné, kde je počáteční stanice úzkokolejky. Některé domy jsou památkami lidové architektury, na nedalekém návrší se dochoval zbytek kruhového opevnění.
Okružní výlet uzavřeme jízdou po silnici souběžné s železnicí vedoucí přes Rudíkovice do Města Albrechtice.

PRŮBĚH CYKLOTRASY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 11.07.2003 v 10:12 hodin
Copyright 1998-2024 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení