Trasa Ramzová - Petříkov - chata Paprsek - Staré Město [ Turistická trasa ]

Ramzová - Petříkov - Císařská bouda - Palaš - Paprsek - Starý kopec - Staré město pod Sněžníkem
Typ: pěší
Náročnost: středně náročná
Čas.náročnost: celodenní
Restaurace: Ramzová, Petříkov, Císařská bouda, Paprsek, Staré město pod Sněžníkem
Délka 14,5 km
Délka čas 4,5 hodiny
Převýšení +275 m
Snížení -550 m
Nejnižší bod 543 m
Nejvyšší bod 1021 m

Příjezdové místo: železniční stanice Ramzová - trať č. 290, autobusy z Jeseníku, Šumperka, Brna, Prahy a Písku. Parkoviště u hlavní silnice.
Výchozí bod: u chaty Ramzovské sedlo nad železniční stanicí
Časový rozvrh: Ramzová, žel. Stanice - Petříkov rozcestí 2 km (3/4 hod.) - Císařská bouda 2,5 km (3/4 hod.) - chata Paprsek 2,5 km (3/4 hod.) - Starý kopec 3,5 km (1 hod.) - Staré Město pod Sněžníkem 4 km (1 1/4 hod.), celá cesta 14,5 km, celkový čas 4 1/2 hodiny.
Převýšení: ; 300 m; -542 m
Náročnost: nenáročná trasa s pozvolným stoupáním z Petříkova k Císařské boudě.
Nejvyšší bod: Palaš 1021 m, chata Paprsek 1007 m.
Možnost občerstvení: chata Ramzovské sedlo - ubytování a stravování celoročně, Petříkov - tři solidní zařízení restauračního typu, chata Paprsek, Staré Město pod Sněžníkem - hotely na náměstí, restaurace.
Pozoruhodnosti: Ramzová - nejvýše položená železniční stanice na Moravě a ve Slezsku; dolní stanice lanové dráhy na Šerák; od chaty Paprsek vynikající výhledy do Staroměstské kotliny; Staré Město pod Sněžníkem - původně hornické město zvané Goldek, na náměstí pozdně renesanční radnice z r. 1618, pozdně renesanční kostel sv. Anny z let 1617 - 1618 s ohradní zdí, bránou a dvěma kaplemi z konce 18. století.
Od chaty Ramzovské sedlo, kde je informační místo, nastoupíme na červenou značku, která je v souběhu s místním značením (červený trojúhelník - psaníčko) a jdeme po cestě k místu zvanému Větrolam. Zde je překrásný výhled na masív Šeráku a Obří skály. Místní značení zde odbočuje vpravo směrem na Klín. My se dáme vlevo a po krátkém klesání dojdeme do osady Petříkov. Po silnici projdeme osadou až na rozcestí značených cest (červenou značku křižuje modrá). Zde pokračujeme po červené značce a stoupáme podél Černého potoka úvozovou cestou lesem až na náhorní rovinu, kde se nachází lovecká chata Císařská bouda. Zde křižuje červenou značku značka zelená. Pokračujeme po široké lesní červeně značené cestě až na Palaš. Zde odbočíme vlevo a lesní cestou za krátkou chvíli dojdeme k chatě Paprsek. Po občerstvení a pohledu do Staroměstské kotliny zvolíme k další cestě zelenou pásovou turistickou značku a po ní v souběhu s červenou dojdeme až k informačnímu místu U Paprsku, kde odbočíme vlevo do vysokého lesa, a smrkovým mlázím vyjdeme na louky pod Paprskem. Po nich dojdeme nejprve na kopec Větrov a poté na Starý kopec. Zde jsou překrásné výhledy jak na hlavní hřebne Jeseníku, tak na skupinu Králického Sněžníku s hřebenem Sušiny. Ze Starého kopce prudce klesáme polní cestou a poté lesem až na silnici, která vede ze Starého Města pod Sněžníkem do Malého Vrbna. Odbočíme vpravo a po asfaltové silnici podél Vrbenského potoka přijdeme k zotavovně České policie. Odtud pokračujeme kolem pevnůstky až do Starého Města pod Sněžníkem, kde na křižovatce odbočíme vlevo přes most a bez značení dojdeme na náměstí. Zde stojí renesanční radnice z r. 1618, na které je umístěna pamětní deska na turistickou akci Český kvadrant, která zde v r. 1970 začala a v r. 1973 zde byla ukončena. Z náměstí násmodrá turistická značka dovede až na železniční stanici ČD, která je konečnou stanicí tratě č. 292.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.sumperk.info.cz

Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 17.07.2003 v 09:26 hodin
Copyright 1998-2022 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení