Výstavu patchorku chystají v kulturním centru Sněženka

Napsali o nás v novinách
I o vánočních svátcích bude na Novojičínsku prostor pro výtvarné umění. V sedlickém Kulturním a informačním centru Sněženka bude například k vidění autorská výstava Danuše Březinové, zakladatelky 1.moravského patchwork klubu.
Řekne-li se patchwork, řada prostých lidí, a zvláště pak mužů, bude jen nechápavě kroutit hlavami. Je tedy na místě trochu toto umění přiblížit. Patchwork, to jsou malé kousky látek, barevně sladěné, sešité do vzorů. Patchwork, to jsou překrásné deky, jejichž vzory mají vlastní bohatou historii (svatební prsteny, Dear Jane, seminola). Patchwork je také rukodělná činnost, která, stejně jako v minulosti, i dnes spojuje a pomáhá. A konečně se jedná o techniku zhotovování bytových doplňků i oblečení, starou tisíce let.
Její první stopy historikové zaznamenali ve starověkém Egyptě a mystické Indii. Na své pouti historií tato technika obešla celý svět. Největšího rozmachu a použití dosáhla v Americe, resp. ve Spojených státech, kde se stal tradicí. K různým příležitostem zhotovovaly ženy deky či závěsy na stěnu, které zašívaly z bloků velmi patriotických názvů - hvězda 54 - 40, hvězda Ohio a další. Dnes je patchwork a quilting v USA také velkým byznysem a uměním zároveň. Postupně se dostává i k nám. Už několik let se Evropou šíří jako velmi nakažlivý, ale přátelský virus. Svou podstatou totiž patchwork přispívá k seznamovaní či navazování nových přátelství.
V závěru roku si tuto překrásnou uměleckou techniku budou moci prohlédnout i návštěvníci Kulturního a informačního centra Sněženka v Sedlnicích. Vystavovat zde bude Danuše Březinová, zakladatelka 1.moravského patchwork klubu. "Původně jsme tuto výstavu neplánovali na konec roku, prostě to tak vyšlo. Paní Březinová vystavuje i tady v okolí a nám se uvolnil termín až teď. Doufáme, že se bude její dílo ve svátečním čase líbit a že budou mít lidé se aspoň na chviličku zastavit," říká jedna z organizátorek , Lenka Šimurdová. Slavnostní vernisáž se uskuteční 22.prosince 2005 od 17.00 v sále centra. V programu vystoupí děti místní základní školy. Prodejní expozice bude k zhlédnutí až do konce roku 2005.
Kulturní a informační centrum SNĚŽENKA Sedlnice
článek z novin

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 21.12.2005 v 14:08 hodin
Copyright 1998-2024 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení