Festival adventních a vánočních zvyků Souznění 2005

RADOSTI A STRASTI PŘEDVÁNOČNÍHO ČASU PODRUHÉ - FESTIVAL SOUZNĚNÍ V OSTRAVĚ

Vánoce jsou pro mě jako pro většinu lidí obdobím radostí, ale čas předvánoční je čas starostí a strastí a je proto krásné, když i v tomhle shonu a zmatku se člověk může zastavit a potěšit se tu krásným obrazem, jinde nádhernou zasněženou krajinou nebo hudbou, tancem - zážitkem.
Začátek prosince mi prozářily INSPIRACE a pak zase nastaly všední, bláznivé předvánoční starosti a zase zima a nevlídno a davy lidí v obchodech a zmatek a ...

A do toho přišlo "zjevení", zastavení se, potěšení jedno z nejkrásnějších. Tentokrát festival vánočních a adventních zvyků SOUZNĚNÍ 2005 v Ostravě pořádané Zdeňkem Toflem a souborem Valašský Vojvoda ve dnech 16. - 18. prosince 2005. Čas opravdu předvánoční. Páteční koncert v kostele sv. Václava v Ostravě, kde se sešli nad úžasnou barokní hudbou Janáčkův komorní orchestr z Ostravy s dirigentem Paolem Gatto, vynikající zpěvačka, držitelka dvou cen Thálie Eva Dřízgová - Jirušová a Daniel Skála, několikanásobný vítěz soutěže cimbalistů - to byl zážitek, který mě zahřál hluboko v nitru a přála bych si, aby takových zážitků měl každý člověk ve svém životě co nejvíc.

V sobotu pak SOUZNĚNÍ pokračovalo v obci Kozlovice - adventní a kolední tradice a zvyklosti přímo v centru "Janáčkovy" obce - to zase bylo něco úplně jiného, zemitého....

A neděle pak tradičně patřila závěrečnému koncertu pořádanému v Domě kultury města Ostravy. Na tomto koncertě se sešli soubor Valašský Vojvoda se svými zpěváky Petrou Žáčkovou a Lukášem Mrkvou, CM Jury Petrů z Kyjova se svým mužským sborem, Ľudová hudba FS Púpov z Terchové, 4 nejlepší dětští zpěváčci letošního roku .... A k tomu kapela Adama Pavlíka s Věrou Špinarovou. Zase se podařilo spojení nespojitelného, nesouměřitelného, zase se ukázalo, že když se sejdou muzikanti a umělci nejvyšších kvalit, je jedno, jestli hrají muziku folklorní nebo moderní, protože muzika dovede promluvit k lidem vždy, zvláště, když se podaří "souznění" lidí, kteří chtějí, umí a mají to rádi. Tak nakonec přes nachlazení Věry Špinarové i tento koncert dopadl skvěle a SOUZĚNÍ splnilo své poslání.

PF Souznění

Co dodat? Díky takovým pořadům, festivalům, zážitkům jsem ve zdraví a s úsměvem přečkala i ten letošní předvánoční čas a už jsou taky krásné Vánoce! Dopřávejme si všichni takových potěšení v naší hektické době - je potřeba "souznění lidí" a hudba a umění nám v tom může pomoci.

Helena Skálová
Folklorní sdružení Ostrava

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 29.12.2005 v 21:50 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení