XXXVII. Slezské dny

Již po třicátésedmé se uskutečnily o víkendu 9.-10. září 2006 tradiční Slezské dny

Již po třicátésedmé se uskutečnily o víkendu 9.-10. září 2006 tradiční Slezské dny, letos pod záštitou předsedy Českého svazu ochránců přírody p. Libora Ambrozka a poslance p. Jiřího Carbola. Letošní ročník byl prohřátý podzimním sluníčkem a vynikla tak krása nádherných krojů účinkujících souborů.

2006

Po oba dny program probíhal na obou pódiích dle plánu. V sobotu vystoupily soubory: hanácký Kosíř, slovenský Jánošík, anglický Mendip Morris Men, Bystrzyca, Mionší a další.
Večer pódium Křínov patřilo dechové hudbě ze Slovácka - Straňance a jejím příznivcům, pro vyznavače country pódium Lomňanka se skupinou Holátka ze Šumperka. Nové pódium Mira ožilo vystoupením cimbálových muzik a navázalo na další tradici - muzicírování pod širým nebem.

Kosíř
2006

V neděli po průvodu krojovaných skupin následoval hlavní pořad autora Petra Buroně s názvem:" Na louce". Představily se v něm naše nejmilejší - dětské soubory: Vonička, Malá Ondřejnica, Opavička, Slezánek, Ostravička a další. V dalším programu byla uvedena krojová přehlídka jako vzpomínka k výročí p. Jiřiny Králové, která v našem kraji prováděla výzkum krojových součástí a rekonstruovala je. Samozřejmě nechybělo vystoupení zahraničních souborů z Anglie a Slovenska včetně Kosíře z Hané, které zde hostovaly po oba dny.

2006
2006
2006

V průběhu slavností probíhal v areálu Jarmark rukodělné výroby, kde jsme mohli vidět malování perníků, práci s hrnčířským kruhem, paličkování, umělecké drátování, práci s kovářskou výhní, řezbářství, výrobu krojových šperků a mnoho dalších. V prostorách staré pily byla pro návštěvníky připravena výstava s názvem:"Mionší-divoká krása Beskyd", doplněná i vycpávkami některých zvířat, které v pralese žijí.

2006

Další doprovodnou akcí byl dálkový pochod Mánesovou stezkou, který v letošním roce navštívilo 1615 turistů a cykloturistů.

V neděli nás navštívila Česká televize Ostrava a natáčela zde folklorní pořad. Dle jejich informací bude uveden v říjnu t. r.

Celkově hodnotíme Slezské dny jako velmi úspěšné jak bohatým programem, tak návštěvností - navštívilo je na 8.000 návštěvníků.
"Co víc si přát?" Krásné počasí a hlavně Vaši přízeň v příštích letech.

Jarmila Kantorová
ředitelka festivalu
maticeslezska@quick.cz, matice.slezska@worldonline.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 20.09.2006 v 00:12 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení