9. ročník SOUZNĚNÍ 2007

Tisková zpráva
9. ročník SOUZNĚNÍ 2007 www.souzneni-festival.cz (Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel). 13. - 16.12.2007 Ostrava a Kozlovice.

Tradice festivalu Souznění byla založena v roce 1999, kdy se v prosinci na náměstí sv. Petra ve Vatikánu rozzářil vánoční strom z moravských Beskyd. Také tehdejší přípravy na vystoupení před svatým otcem Janem Pavlem II. byly jedním z motivů k uspořádání adventního setkání, které by připomnělo mizející vůně a chutě Vánoc (více web: www.souzneni-festival.cz / článek Vatikán 1999 Vojvoda). Letos se takto setkáváme už podeváté, abychom společně zachytili zanikající svět lidových tradic části Karpatského oblouku - Moravy, Slezska, Čech a Ukrajiny. Uvidíme ukázky práce těch nejlepších lidových mistrů, uslyšíme známé i pozapomenuté koledy, seznámíme se s vánočními zvyky blízkých i vzdálenějších krajů. Sváteční písně a hudba zazní z úst dětí i dospělých, amatérů a profesionálů. Domácí i zahraniční tvůrci předvedou výrobu vánočních ozdob, keramiky, lidových šperků, kovových, kožených a řezbářských výrobků... Na své si přijdou milovníci specialit domácí kuchyně. Věříme, že letošní rozšířený program naplní vaše očekávání.

Připravujeme dvě novinky:
Mezinárodní výstava betlémů - sobota 15.12. - sál OÚ v Kozlovicích a neděli 16.12. odpoledne - DK města Ostravy.
Mezinárodní výstava dětských výtvarných prací "Vánoční pohlednice" (ve spolupráci s Oravským osvětovým střediskem v Dolním Kubíně na Slovensku) - v prostorách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě.
Část výstavy bude jeden den "hostovat" v Kozlovicích (sobota 15.12.).

web: www.souzneni-festival.cz

PROGRAM:

Čtvrtek 13.12. - úvodní koncert duchovní a sváteční hudby - v klubu TEMPL (20.00 hod.) a obchůzky s koledou už v 18.00 hod. v exteriérech i klubech na Stodolní ulici v Ostravě. Vystoupí soubor Kralytsia z Ukrajiny, Valašský vojvoda (pásmo Koledování, Třé Králové, volné koledy) a finalista Superstar 2006 Martin Ševčík.

Pátek 14.12. - Duchovní hudba a pravoslavné zpěvy v kostele sv. Václava v Ostravě (19.00 hod.). Slovem uvedou biskup F.V.Lobkowicz a starosta MO Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil. Vystoupí Kralytsia z Ukrajiny (pravoslavné a sváteční zpěvy) a Societas Incognitorum z Brna (Barokní advent na Moravě). Umělecký vedoucí Eduard Tomaštík - průvodní slovo.

Sobota 15.12. - Kozlovice www.kozlovice.cz

8.00 hod. - Vánoční jarmark s lidovými řemesly, v 9.00 hod. Obchůzky s koledou - tři scény (sál obecního úřadu, venkovní prostranství u obecního úřadu a u Fojtství). V sále OÚ Kozlovice proběhnou volná vystoupení: DFS Hurčánek z Palkovic, SPV Kozlovice, Pěvecký sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové, DFS Valášek, SLPT Valašský vojvoda.
Ve spolupráci s agenturou Relax v podhůří Beskyd proběhne program Na fojtství od 9.30 hod. - Kralytsia, pak Příchod "Marie a Josefa" (na motivy starého kozlovického zvyku - hledání noclehu pro Pannu Marii), pásmo "Pospěšme do Betléma" a "Živý Betlém" ve chlévě Fojtství - Hurčánek, následuje Pastýřská hra v provedení souboru Valašský vojvoda. Program na Fojtství uzavřou pásmem soubory - SPV, Valášek a Pěvecký sbor.
V 11.00 hod. - Setkání vedoucích souborů a zvaných hostí u starosty na OÚ Kozlovice. V 15.00 hod. Koncert duchovní hudby v kostele sv. Michaela a sv. Barbory. Vystoupí soubor Kralytsia z Ukrajiny a Vycpálkovci z Prahy. V 18.00 hod. Adventně - vánoční pořad - vystoupí Hurčánek, Valášek, Valašský vojvoda, zpěvačka Daniela Valíčková a Zpěváčci 2007: zlatá Kristýna Daňhelová z Uherského Hradiště, stříbrná Aneta Ručková z Hutiska - Solance, bronzoví Barbora Šedivá z Karlových Varů a Tadeáš Hoza z Hulína, dále hosté - soubor Kralytsia z Ukrajiny a Vycpálkovci s LH Rozmarýnek z Prahy.

Slovem provázejí Markéta Žáčková, Karel Novák a Marie Prudká jako host.
Předáme finanční dar Oblastní Charitě Frenštát pod Radhoštěm.

V rámci sobotního Souznění se odehraje v areálu Fojtství pásmo "Chození se soškou Panny Marie". Tento původní kozlovický zvyk místních žen hledat symbolicky pro Pannu Marii "přeležení" v jednom z domů v dědině, kde se poté rozhostí večer plný písní, modliteb a rozjímání, se zde stále v komorní podobě udržuje. Děti ze souboru Hurčánek z Palkovic návštěvníkům tento zvyk a jeho atmosféru přiblíží. Zazpívají mimo jiné obřadní píseň "Když Panna Maria po světě chodila", kterou zaznamenal v roce 1958 sběratel Vincenc Socha.

Neděle 17.12. - Ostrava.
V 10.00 hod. - Slavnostní Mše svatá, v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách (účinkují vybrané soubory a Zpěváčci).
16.30 - Setkání s lidovými tvůrci a řemesly - Dům kultury města Ostravy. Předvádění, prodej. Zahrají vybrané muziky a CM Kovaliček. 18.00 hod. - Galakoncert Souznění v divadelním sále DK MO. 1. část - České Vánoce (LH Rozmarýnek a Vycpálkovci z Prahy) - Koledování (Zpěváčci 2007, Valašský vojvoda a sólisté). Speciální host - soubor Kralytsia z Ukrajiny. 2. část - Janek Ledecký a Nosticovo kvarteto.

Slovem provází herec Vladimír Polák.
Finanční dar věnuje potřebným společnost HUISMAN KONSTRUKCE.

Po galakoncertě bude neformální setkání významných hostů, s bohatým občerstvením, ve společnosti s našimi kapelami.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

Pořadatelem je hudební agentura Zdeny, spolupořadatel je soubor Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz, obec Kozlovice a statutární město Ostrava.

Z koncertů bude pořízen zvukový i obrazový záznam digitální technikou. Sestřih uslyšíme ve vysílání Českého rozhlasu (stanice Praha, Vltava nebo Ostrava) a uvidíme v pořadech České televize, TV Noe, TV Polar a TV Fabex - studio Ostrava.

Záštita nad MF Souzněním 2007:
biskup Ostravsko - opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, senátorka a starostka MO Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková, náměstek hejtmana MSK Petr Adamec, primátor statutárního města Ostravy Petr Kajnar, starosta MO Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil a starosta obce Kozlovice Miroslav Tofel.

Pořady Českého rozhlasu Ostrava:
24.12.2007: SOUZNĚNÍ I. - 16.00-17.00 hod.
25.12.2007: SOUZNĚNÍ II. - 18.00-19.00 hod.
04.01.2007: Muzikanti hrajte - SOUZNĚNÍ II. - 18.30-19.00 hod.

Zdeněk Tofel, 03.12.2007
zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz, 604245814

ČTv Dobré ráno 4.12.2007

Vážení a milí, v úterý 4.12.2007 budeme na ČTv 1 vysílat od 6.00 do 8.20 hod. - v pořadu Dobré ráno (a pak od 9.00 hod. v repríze na ČTV 2) - vše o MF Souznění a také o ZUŠ Ostrava 1, která letos slaví 100. výročí svého založení. Živě vystoupí její žáci - dětská cimbalová Kovaliček se svým programem.
Hostem televizního pořadu bude ředitel festivalu Souznění Zdeněk Tofel.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 04.12.2007 v 01:24 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení