SOUZNĚNÍ 2007

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel

Ve dnech 13. - 16. prosince 2007 proběhl v Ostravě a v Kozlovicích už 9. ročník festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel SOUZNĚNÍ 2007. Tradice, která byla založena v roce 1999 se rozrostla na čtyřdenní festival, spojený s ukázkami lidových řemesel i s mezinárodní výstavou Betlémů a vánočních pohlednic vyrobených dětmi.

Souznění tentokrát začalo už ve čtvrtek koledováním a koncertem duchovní a sváteční hudby v klubu TEMPL na pověstné Stodolní ulici v Ostravě, kde vystoupily soubory Valašský vojvoda z Kozlovic a soubor Kralytsia z Ukrajiny spolu s finalistou soutěže Superstar 2006 Martinem Ševčíkem.

Stodolní ulice
Stodolní ulice
Stodolní ulice
Stodolní ulice

V pátek pak byl koncert duchovní hudby a pravoslavných zpěvů v kostele Sv. Václava v Ostravě, kde se představil opět soubor Kralytsia z Ukrajiny a Societas Incognitorium z Brna s uměleckým vedoucím Eduardem Tomaštíkem.

Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava

Sobotní program pak putoval do Kozlovic, domovské obce hostitelského souboru Valašský vojvoda. Celodenní program začal v 8.00 hod. Vánočním jarmarkem s bohatou ukázkou řemesel a specialitami domácí kuchyně. Na třech scénách a v kostele sv. Michaela a sv. Barbory se postupně představili - sbor Kralytsia z Ukrajiny, soubor Vycpálkovci s lidovou hudbou Rozmarýnek z Prahy a finalisté soutěže Zpěváček 2007 - Kristýna Daňhelová, Aneta Ručková, Barbora Šedivá a Tadeáš Hoza, dále účinkující z našeho regionu DFS Hurčánek z Palkovic, DFS Valášek z Kozlovic, SPV z Kozlovic, Pěvecký sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové a SLPT Valašský vojvoda.

V rámci sobotního Souznění se odehrál zcela ojedinělý projekt v centru obce Kozlovice a v areálu Fojtství - pásmo "Chození se soškou Panny Marie". Tento původní kozlovický zvyk místních žen hledat symbolicky pro Pannu Marii "přeležení" v jednom z domů v dědině, kde se poté rozhostí večer plný písní, modliteb a rozjímání, se zde stále v komorní podobě udržuje. Děti ze souboru Hurčánek z Palkovic přiblížily návštěvníkům tento zvyk a jeho atmosféru. Zazpívali mimo jiné obřadní píseň "Když Panna Maria po světě chodila", kterou zde zaznamenal v roce 1958 sběratel Vincenc Socha.

Neděle pak uzavírala festival Souznění nejprve společnou Mší svatou v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách a pak galakoncertem, který se konal v Domě kultury Města Ostravy. Zde se k folklorním hostům z Ukrajiny, Prahy, dále Zpěváčkům a Petře Klementové s cimbálovou muzikou souboru Valašský vojvoda, připojili jako hosté zpěvák Janek Ledecký spolu s Nosticovým kvartetem. Koncert slovem provázel herec národního divadla Moravskoslezského Vladimír Polák.

V rámci festivalových koncertů byly předány dary potřebným, na které se v průběhu celého festivalu pořádala sbírka. Jmenovitě: Oblastní charitě Frenštát pod Radhoštěm, Charitnímu centru sv. Klára v Hrabyni a organizaci Čtyřlístek - centru pro osoby se zdravotním postižením, Domov Barevný svět Ostrava - Muglinov. Speciální finanční dar předala firma Huisman Konstrukce dvěma rodina v Beskydách.

Připravili jsme i dvě novinky: Mezinárodní výstavu Betlémů - v sobotu 15.12. v sále OÚ v Kozlovicích a v neděli 16.12. v DK města Ostravy. A Mezinárodní výstavu dětských výtvarných prací "Vánoční pohlednice" - ve spolupráci s Oravským osvětovým střediskem v Dolním Kubíně na Slovensku. Byla umístěna v prostorách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě. Část výstavy hostovala v Kozlovicích (15.12.).

9. ročník Souznění je za námi, Vánoce 2007 před námi. Tak ať jsou krásné a plné porozumění mezi lidmi tak, jak se to podařilo všem účastníkům Souznění 2007.

A úplně závěrem ještě jednou vyslovujeme velké díky všem našim partnerům, bez jejichž pomoci by nemohl festival být tím, čím je!

Všichni jsou umístěni na webu www.souzneni-festival.cz

Za organizační štáb
Helena Skálová
Zdeněk Tofel, ředitel festivalu

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 17.12.2007 v 23:20 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení