SOUZNĚNÍ - X. Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel

Tisková zpráva
X. Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění
18. 19. - 21. 12. Ostrava a 20.12.2008 Kozlovice

Počátky mezinárodního festivalu, patřícího dnes k prestižním akcím Moravskoslezského kraje, se váží k významné události v roce 1999 - předávání vánočního stromu Českou republikou Vatikánu. Z jednodenní slavnosti nazvané Souznění se postupně vytvořil čtyřdenní festival adventní hudby, vánočních zvyků, koled a ukázek tradičních řemesel.
Z etnografického pohledu tvoří moravskoslezský region i příhraniční oblasti Slovenska a Polska jedinečný prostor, z jehož kulturních tradic vychází bohatý festivalový program. Podstatný důraz klade festival na propojení generací, prezentují se na něm děti i dospělí, amatéři i profesionálové a mistři lidových řemesel. Mezinárodní festival Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

Zdeněk Tofel

MF Souznění 2008 začíná ve čtvrtek 18. 12. v Ostravě obchůzkou s koledou a večerním koncertem v hudebním klubu Templ na Stodolní ulici. Účinkují: DFS Hlubinka z Ostravy, hudecká muzika Šlahorek ze ZUŠ Edvarda Runda Slezská Ostrava, CM Kovaříček ze ZUŠ Ostrava 1 a vokální skupina Sluníčko - Bohumín.

V pátek 19.12. se koná v 19.00 hod. v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách koncert duchovní hudby. Účinkují: Eva Dřízgová - Jirušová: soprán, Veronika Hajnová: mezzosoprán, Robert Remeselník (Slovensko): tenor, Martin Gurbaľ: bas, Janáčkův komorní orchestr a hosté (koncertní mistr Jakub Černohorský), Moravský komorní sbor (sbm. Jiří Šimáček), dirigent Paolo Gatto. Umělecké slovo: Alena Sasínová - Polarczyk.

V sobotu 20.12. se festival přesouvá do Beskyd. V domovské obci hostitelského souboru Valašský vojvoda Kozlovice probíhá bohatý program. V 8.00 hod. ráno: Vánoční jarmark s předváděním lidových řemesel, 9.00 hod. - Obchůzky s koledou a volná vystoupení, následuje příjezd Tří králů, 11.30 hod. Slavnostní otevření pivovaru - vystoupí Valašský sbor portášský, soubor Alfa Gospel Praises, slovem provází Břetislav Rychlík. V 15.00 hod. koncert duchovní hudby v kostele sv. Michaela a sv. Barbory a od 18.30 hod. adventně-vánoční koncert v sále OÚ Kozlovice, kde účinkuje DFS Valášek a Valašský vojvoda z Kozlovic, Soubory Gilowianka (PL), Detva (SK), Velička, HCM Martina Hrbáče...

V neděli 21.12. se koná v 10.30 hod. v kostele sv. Václava v Ostravě společná Mše svatá, v 16.30 hod. v Domě kultury města Ostravy Setkání s lidovými tvůrci a v 18.00 hod. vyvrcholí festival Galakoncertem, kde vystoupí finalisté soutěže Zpěváček 2008 - Aneta Juříčková z Lidečka, Kristýna Malá z Bánova, Jan Kukal z Prahy a talentovaná osmiletá Sára Kokešová z Kozlovic. Hosté: FS Detva - Podpolaní s ĽH Jara Hazlingera (SK), HCM Martina Hrbáče, sólisté Martin Zálešák, Jožka Kútný, Martin Prachař, soubor Valašský vojvoda a vokální seskupení 4TET Jiřího Korna. Slovem provází Monika Žídková - Miss ČR 1995, Miss Europe 1995, moderátorka Dobrého rána (ČT).

Prezentace tradičních řemesel na Vánočním jarmarku v Kozlovicích i v DK Ostrava bude letos opět velmi pestrá. Uvidíme při práci kováře, řezbáře při výrobě betlémů, lidové umělce při tvorbě vánočních ozdob ze slámy a šustí, ruční malování vánočních baněk, zdobení perníku, háčkování a paličkování, ruční tkaní koberců, výrobu Zuberské krajky, síťování, výrobu ozdobné i spotřební keramiky, košíků a jiných věcí z proutí a mnohé jiné. Je také připravena ochutnávka krajových specialit včetně vína, piva, slivovice, vařonky a dalších tradičních nápojů.
Účastníkům festivalových dnů nabízí moravskoslezský region i možnost navštívit řadu pozoruhodných místních památek, např. malý skanzen v Kozlovicích - Na mlýně, Obecní školu s muzeem sakrálního umění nebo malebné město Štramberk, kterému se říká moravský Betlém.

Záštitu nad X. MF Souznění převzali biskup Ostravsko-opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, primátor statutárního města Ostrava Petr Kajnar, starosta MO Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil a starosta obce Kozlovice Miroslav Tofel. Pořadatelem je hudební agentura Zdeny ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR, statutárním městem Ostrava, obcí Kozlovice a souborem Valašský vojvoda. Generálními partnery jsou ARCELOR MITTAL a Moravskoslezský kraj, hlavními partnery Visegrád Fund, RELAX v podhůří Beskyd a ARCimpex. Festival dále podporují Ministerstvo kultury ČR, statutární město Ostrava, MO Moravská Ostrava a Přívoz, obec Kozlovice, OSA a řada významných subjektů v kraji. Mediálními partnery jsou Česká televize, Český rozhlas, Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, časopis Folklor, ACR Alfa, Informační server www.borovice.cz, Deník, Ostravský TiP, Trubač, Fabex TV ad.

Podrobný program festivalu najdete na www.souzneni-festival.cz a www.folklornisdruzeni.cz a také zde v DOC:

Zdeněk Tofel, ředitel festivalu
tel.: 604 245 814
E-mail: tofel.zdenek@02active.cz

Zveřejněno 08.12.2008 v 23:19 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení