Výstava láká do světa panenek

Do dětského světa panenek, medvídků a zvonečků nyní láká Kulturní a informační centrum Sněženka v Sedlnicích. Od soboty tam exponáty z vlastních sbírek vystavují hned tři nejznámější sběratelky našeho kraje.
Výstavu, která se měla původně konat jen o víkendu její pořadatelé protáhli až do konce tohoto týdne. Na své si tak ještě stále mohou přijít především děti, ale i všichni, kdo si chtějí na dětství zavzpomínat.
K vidění tam jsou české i německé hračky, panenky z různých materiálů i odlišného stáří. Některé dokonce až sto let staré.
\"Panenky jsem začala sbírat, protože jsem si říkala, že aspoň budu mít co dělat v důchodu. Je to prostě můj koníček,\" řekla jedna z vystavovatelek Pavla Dobíšková, která se zajímá především o české celuloidové a porcelánové panenky.
Spolu s manželem si taky panenky renovuje a upravuje. Ne vždy je to ale jednoduché. \"Například celuloid je hodně křehký, a když se poláme, tak se většinou hodí do popelnice. A to už se pak strašně špatně shání,\" dodala sběratelka, která je členkou Klubu panenek České republiky. Ten sdružuje nejen klasické sběratele starožitných panenek a medvídků, ale i autory a příznice panenek novodobých. Každý ze sběratelů se většinou věnuje i tomu, co do světa panenek patří. Takže jejich sbírky jsou doplněné také pokojíčky, kočárky či nádobíčkem.
Na porcelánové panenky, ale i na desítky plyšových medvídků různého stáří a barev zase do Sedlnic láká Renáta Holubová z Příbora. A aby byl dětský svět kompletní, nesmí chybět ani kouzelné zvonečky. Ty na výstavě představuje Blažena Konečná z Nových Sedlic.
Výstavu, která je v Sedlnicích k vidění až do neděle, a to vždy od 9 do 17 hodin, původně začala připravovat paní Zdeňka Hanzelková z Libhoště. Známá perníkářka však na začátku ledna náhle zemřela. Výstava je tak zároveň vzpomínkovou akcí na tuto obdivuhodnou ženu.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.01.2010 v 08:42 hodin
Copyright 1998-2023 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení