Vzácné kroniky města Frenštátu pod Radhoštěm jsou nyní k vidění v místním muzeu

U příležitosti 630. výročí první písemné zmínky o městě připravilo Město Frenštát pod Radhoštěm, Státní okresní archív Nový Jičín a Muzeum Novojičínska p.o. – Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm výjimečnou a ojedinělou výstavu nejstarších archiválií vztahujících se k městu Frenštát pod Radhoštěm. Výstava byla zahájená slavnostní vernisáží 12. dubna 2012 ve výstavní síni Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Úvodní slovo přednesl ředitel Státního okresního archívu Nový Jičín Karel Chobot, který mimo jiné řekl: „ Nejvzácnějším klenotem obce byla jejich privilegia, pojišťující práva komunity i vlastních občanů. Tyto, většinou pergamenové listiny, byly od nejstarších dob pečlivě chráněny a při nástupu nového pracovníka nebo nové vrchnosti řádně právně obnovovány.“ Vedoucí Muzea ve Frenštátě Alena Figarová upozornila návštěvníky na výjimečnost výstavy, protože exponáty a archiválie jsou mimořádně citlivé na vlhko, světlo a prach. Není tedy v příštích několika desetiletích pravděpodobné, že by byly znovu vystaveny a lidé je měli možnost vidět jako originály. K slavnostní atmosféře přispěla hrou na housle paní Antonie Žižková.

K této výstavě bude také 26. dubna 2012 v přednáškovém sále Muzea uspořádána stejnojmenná přednáška. Přednášet bude Karel Chobot. Výstava bude veřejnosti přístupná do 27. května 2012 v prostorách Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Tisková zpráva
Martina Burianová
Knihovna
Dr. Parmy 254
744 01 Frenštát pod Radhoštěm
Tel.: 556 801 136

Zveřejněno 14.04.2012 v 11:00 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení