KNIHOVNA ROZDÁVALA RADY, JAK BOJOVAT SE ŠPATNOU PAMĚTÍ

Jak vlastně funguje náš mozek? Jaké jsou druhy paměti a co dělat, abychom si lépe pamatovali. Na tyto a další otázky dostali odpověď účastníci semináře, který frenštátská knihovna zorganizovala při příležitosti Národního týdne trénování paměti.

Do malého sálu frenštátského domu kultury zamířilo ve středu 14. března několik desítek těch, kteří se chtěli dozvědět, co dělat, aby jim jejich paměť co nejdéle sloužila co nejspolehlivěji. Nás zajímalo, co je na seminář přivedlo a jaké mají oni sami se svou pamětí problémy. “Ještě žádné, ale očekávám, tak chci trénovat,” přiznává jedna z účastnic semináře Renáta Pohorelá. “Já si všechno pamatuju, nic si nepíšu,” přidává se muž jménem Miroslav. “Musím si toho pamatovat opravdu hodně a pamatuju, ale člověk nikdy neví, kdy to bude potřebovat,” říká další z účastnic Jana Šamánková. Akce pod záštitou knihovny byla jednou z mnoha, které v tu dobu probíhaly po celé republice. Týden od 10. do 18. března byl totiž vyhlášen Národním týdnem trénování paměti. “Knihovny byly požádány, aby se podílely na aktivizaci paměti nejen u seniorů, ale u všech věkových skupin, takže i frenštátská knihovna se zapojila,” vysvětluje její vedoucí Martina Burianová.

Studenti si odnesli rady, jak se co nejefektivněji učit před zkouškami. Všichni pak, jak dosáhnout spolupráce obou mozkových hemisfér. Slábnoucí paměť se stává problémem zejména v seniorském věku. Tady pomáhá jakákoli intelektuální aktivita. “To znamená, i kdyby měli senioři jen zajít mezi vrstevníky a povídat si, o tom, co zažili, nebo zajet na výlet, soustředit se na nějaké památky, nebo se dívat na film, který je zajímá, povídat si. Křížovky, sudoku, čtení knih, to všechno je aktivizace našich mentálních funkcí, našeho soustředění a naší paměti. Jenom nezůstat pasivní u televize,” nabádá Martina Burianová.

Kromě tohoto jednorázového semináře organizuje knihovna pravidelně i dlouhodobé kurzy. Jejich absolventi se naučí mnoho praktických návodů, jak si usnadnit zapamatování. “Pomáhá to, např. čísla a nákupní seznam si dáte do různých souvislostí,” vzpomíná na praktické dovednosti získané v kurzu Jan Valo.

Skupina, která se trénování paměti věnuje, se v knihovně schází zhruba dvakrát měsíčně a kdykoli uvítá každého nového zájemce.

Zveřejněno na www monitor24.cz pondělí, 19 březen 2012 15:29
-jur-

Zveřejněno 19.03.2012 v 11:20 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení