Ve Frenštátě vystavují díla Jana Zrzavého

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM (mer) - Jan Zrzavý byl a dodnes platí za jednoho z nejvýznamnějších českých malířů, grafiků a Ilustrátorů 20. století. Jeho práce uvidíme v Městské knihovně ve Frenštátě.

Frenštátská Městská knihovna tentokrát zvolila pro výstavu díla jednoho z nejvýznamnějších představitelů české ilustrátorské školy. Jan Zrzavý byl český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významná postava českého výtvarného umění, představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. Autorka výstavy Jitka Měřinská, předsedkyně Společnosti Jana Zrzavého, o něm řekla: „Byl vždy svůj a ke každé, i k té nejnepatrnější umělecké práci přistupoval s největším vnitřním zaujetím, téměř vždy usiloval o výtvarné vyjádřeni duchovního rozměru literárního textu." Malíř dokázal své smyslové vnímání zanechat v pomyslné úrovni vnějšího světa a sám se svou duší, která má zcela jiné nástroje k vidění a slyšení než zrak a sluch, se nechává unášet duchovním poselstvím příběhů, dějů, myšlenek a hlubokých citů.

„Kouzelník, který uměl namalovat duši," takto charakterizoval Jana Zrzavého Otakar Štorch-Marien, zakladatel a majitel Aventina - nakladatelství, s nímž jsou spojeny začátky Zrzavého ilustrační tvorby. A tento kouzelník, který uměl namalovat duši, nás o tomto svém umění může přesvědčit snad při každém pozastavení u jednotlivých frenštátských exponátů, ať už se jedná o ilustrace knih Zeyerových, Hugových, Shakespearových, Seifertových, Máchových či Erbenových a mnoha dalších. Expozici děl Jana Zrzavého uvidíme ve frenštátské Městské knihovně do 1. června.

Z tisku : Region 9. 5. 2012

Zveřejněno 09.05.2012 v 12:15 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení