Beskydští starostové požádali o schůzku s premiérem

Je čas vyřešit odchod OKD z Beskyd. 23. září požádal předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a starosta obce Trojanovice Jiří Novotný ministerského předsedu Jiřího Rusnoka o schůzku. Jejím tématem má být budoucnost Dolu Frenštát, který je provozně navázán na Důl Paskov.

Představitelé Sdružení, které zastupuje 200 tis. obyvatel prostřednictvím 32 měst a obcí, netuší, jaké kroky hodlá stát podnikat v případě Dolu Frenštát.
"Především máme obavy, aby současní představitelé státu nenavázali na své předchůdce, kteří svým laxním přístupem způsobili, že stát nebyl schopen ze svého nerostného bohatství profitovat. Na tento problém jsme intenzivně upozorňovali několik premiérů, ministrů a desítky poslanců. Právě z poplatků za vydobytý nerost se nyní mohla financovat restrukturalizace regionu. Peníze však skončily u akcionářů NWR," říká Jiří Novotný.

Zástupci Sdružení chtějí předejít tomu, aby se s nerostným bohatstvím pod Frenštátem dále kupčilo. Jedná se o nerostné bohatství pro vzdálené budoucí generace, neboť průvodní jevy dobývání nebo těžebního průzkumu přímo ohrožují nejen značku Beskydy, ale také budoucnost největších zaměstnavatelů regionu, kteří stojí na dobývacím prostoru. Jedná se o závody Siemens a Continental, které zaměstnávají přes 3000 lidí a další stovky v návazných firmách.

"Nevadí nám, že se stát v současné době tak intenzivně stará o 2000 horníků z Paskova. Vadí nám, že když těžaři svým těžebním průzkumem přímo ohrožovali více než 3000 zaměstnanců v našem regionu, tak to nikoho nezajímalo," dodal Jiří Novotný.

Zástupci Sdružení budou žádat stát, aby nerostné bohatství v dobývacím prostoru Trojanovice ochránil před možnými spekulacemi majitele těžební společnosti. "Nechceme, aby uhlí pod Beskydami stále lákalo těžaře vidinou zbohatnutí, na které doplatí celý region chudobou a nestabilitou. Těžaře, kteří jsou zodpovědni pouze akcionářům a na lidech žijících pod Radhoštěm jim nezáleží," dodal Novotný.
Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu

Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu


Mgr. Novotný Jiří
starosta obce Trojanovice
Trojanovice 210
74401
Mobil: 724 189 814
Telefon: 556 835 021
E-mail: starosta@trojanovice.cz
Web: www.trojanovice.cz

DALŠÍ INFORMACE: Trojanovice
Zveřejněno 25.09.2013
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení