Souznění 2015 - Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 10. - 13. 12. 2015 – Václavovice, Frýdek - Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava. CONSON ANCE 2015 : 17th International Festival of Advent and Christmas Traditions, Carols, and Handicrafts - 10th to 13th December 2015

V pořadí sedmnáctý ročník festivalu Souznění opět po roce obohatí v předvánočním čase svým kulturním programem různá místa v Moravskoslezském kraji. Ojedinělá akce, ke které patří žánrová pestrost (v podobě autorské, duchovní i folklorní hudby), zvykoslovné obchůzky, umělecká řemesla, výstavy a lidová gastronomie, nezapomíná v tomto svátečním čase ani na pomoc potřebným.

Úvod Souznění patří tradičně kostelům

Festival začne psát svou sedmnáctou kapitolu 10. prosince v kostele sv. Václava ve Václavovicích. Jeho zahájení se ujmou v těchto dnech už vyprodanýmsvátečním koncertem Hana a Petr ULRYCHOVI se skupinou JAVORY. „Naše hudba v sobě nese prvky lidových písní. Jsou v ní i názvuky filmové a divadelní tvorby,“ přibližuje Petr Ulrych. Během čtvrtečního večera se můžeme těšit na méně známé vánoční lidové písně v novém akustickém zpracování – Byla zima velká metelice, Maria Panna krmí děťátko, Chvála buď Bohu jedinému - a také na nejznámější písně v akustickém aranžmá – Modlitba, Malé zrnko písku, Kdysi před léty a další.

K období adventu neodmyslitelně patří duchovní hudba. O zastoupení tohoto žánru se v programu festivalu postará 11. prosince ve farním kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku soubor s evropským renomé, jehož mottem je „Duch vládne hmotou“, ENSEMBLE INÉGAL s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. Toto všestranné hudební těleso představí publiku novodobou rekonstrukci barokního cyklu Loutny české Adama Václava Michny.

Vánoční jarmark a celodenní bohatý program v Kozlovicích

Pravou vánoční atmosféru nabídne Souznění 12. prosince v obci Kozlovice na tradičním Vánočním jarmarku. Zde naplno dostanou prostor adventní zvyky, křesťanské tradice doprovázené velkorysým hudebním programem. „Na své si zde přijde vedle písňového a hudebního programu nejen návštěvníkovo oko díky výrobkům šikovných lidových řemeslníků, ale i jeho chuťové pohárky prostřednictvím bohaté přehlídky gastronomie regionální i zahraniční kuchyně,“ představuje nabídku tradičního jarmarku ředitel festivalu Zdeněk Tofel. Během oblíbené akce nesmí chybět ani živý Betlém s příchodem Tří králů v provedení Divadelní společnosti Kozlovice.

Vzhledem k festivalové pestrosti si určitě vybere každý. Už nyní se můžeme těšit na vzácné hosty z východního Slovenska s tradicemi horního Šariše ĽUDOVÚ HUDBU STANA BALÁŽA - Laureát 70. MFF Strážnice 2015 a sólistky Folklórnej skupiny Raslavičan z Raslavíc.„Náš program je sestavený především ze šarišských melodií a nápěvů,“ informuje Stano Baláž a zároveň dodává: „Zazní také valčíky, polky, krúcené, čardáše, ale především společné písně svátečního času se sólistkami FS Raslavičan z Raslavíc.“

Pro nás neobvyklý a posluchačsky vděčný repertoár přiveze ještě z větších východních dálek, konkrétně z Gruzie, soubor QALILO. „Hudebníci gruzínského ansáblu hrají s velkým množstvím více či méně známých nástrojů, jako jsou gruzínské chuniri, panduri, chonguri, changi a salamuri, ale taky bubny, harmoniky, flétny, tamburíny nebo trubky, takže je se určitě na co těšit, “ doplňuje Zdeněk Tofel.

Z domácích zástupců dorazícimbálová muzika KONOPJAN z Ostravy, Hanácký soubor písní a tanců KLAS Kralice na Hané, jež patří mezi přední folklorní soubory v České republice.„Náš vánoční program vychází z adventních zvyků, které jsou spjaté s postavami některých významných křesťanských světců,“prozrazuje vedoucí souboru Vladimíra Šolcová. K Hanákům se přidá mladý a velice sympatický Folklorní soubor PENTLA z Boršic, který reprezentuje folklor Slovácka, přesněji Dolňácka.

V rozmanité hudební a zvykoslovné nadílce nemohou chybět ani kozlovičtí zástupci. Na Souznění se představí DFS Valášek, SLPT Valašský vojvoda, Dechová hudba Kozlovice, SPV Kozlovice, Sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové a Schola.

V kostele sv. Michaela a sv. Barbory pak festival nabídne písňový a dramatický pořad Za nebeskou bránou II. - Od svaté Máří do Tří králů, v němž vystoupí kvartet Komorního orchestru P. J. Vejvanovského z Nového Jičína s uměleckým vedoucím Petrem Davidem, sólisté Chrámového sboru ze Štramberka, herci divadelního souboru Pod věží ze Štramberka a nositelé ceny Laureát 65. MFF Strážnice 2010, členové SLPT Valašský vojvoda z Kozlovic.

Vrcholem kozlovického programu a zároveň krásnou tečkou za sobotním dnem bude závěrečný koncert v sále Obecního úřadu Kozlovice, kde vystoupí festivaloví účinkující ve skutečně nabitém adventně vánočním pořadu. Navíc během večera společnost Huisman Sviadnov předá charitativní dar ve spolupráci s Charitou Frenštát p. R.

Souznění uzavře Galakoncert hvězdy Kamila Střihavky & LEADERS!

Jedním z vrcholů celého festivalu bude zajisté Galakoncert v Domě kultury města Ostravy. Finále 13. prosince bude patřit KAMILU STŘIHAVKOVI & LEADERS! „Náš festivalový koncert bude jiný hlavně v tom, že zahraji s kapelou akustickou verzi svých písní, a speciální bude především ve své komornosti. Vedle netradičních úprav mých prověřených hitů zazní i komornější skladby, které jsem na živo nikdy nehrál,“ popisuje Kamil Střihavka. Dříve však vystoupí v první části Hanácký soubor KLAS z Kralic na Hané, ĽUDOVÁ HUDBA STANA BALÁŽA a sólistky Folklórnej skupiny Raslavičan z Raslavíc (SK), Folklorní soubor PENTLA z Boršic, cimbálová muzika VALAŠSKÝ VOJVODA se svými sólisty a dlouho očekávaný host soubor Qalilo z Gruzie.

Během nedělního Galakoncertu předáme finanční dar na nákup speciálního vozíčku sestrám Přádkovým, sedmileté Alžbětě a osmileté Zdislavě z Frenštátu pod Radhoštěm, ve spolupráci s ředitelkou Charity Frenštát pod Radhoštěm Lenkou Tabachovou.

Před začátkem Galakoncertu můžete v prostorách vestibulu DK MO obdivovat zručnost uměleckých řemeslníků a adventní atmosféru jistě podpoří rozmanité a chutné speciality z domova a ze zahraničí s koštem nápojů. To vše na pozadí doprovodu festivalových muzik.

Navíc naši festivaloví hosté obohatí doprovodné programy: Ostravské Vánoce na Masarykově náměstí v Ostravě, Advent ve městě na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku a program v Kostelíku sv. Anny – Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Vstupenky na MF Souznění jsou v předprodeji od 26. listopadu 2015 v Ostravském informačním servisu, Domě kultury města Ostravy a Beskydském informačním centru Frýdek-Místek.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostrava, městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice a všech našich významných partnerů.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

Další informace na www.souzneni-festival.cz

Ředitel a dramaturg festivalu:
Zdeněk Tofel
e-mail: tofel.zdenek@post.cz
mobil: +420/604245814

Produkce:
Věra Tobolová
e-mail: veratobolova.fm@seznam.cz
mobil: +420/739091226

Mediální zastoupení:
Kamila Benková
e-mail: zde benkovakamila@gmail.com
mobil:+420/724066724

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel SOUZNĚNÍ 2015
ve spolupráci s Charitou Frenštát pod Radhoštěm
pořádá
Finanční sbírku
pro sestry Zdislavu a Alžbětu


Ahoj, jmenuji se Zdislava Přádková a je mi 8 let. Po mé pravici stojí má sestřička Alžběta, které je 7 let. Obě bydlíme ve Frenštátu pod Radhoštěm. 
Sotva jsem se narodila, šikovní doktoři mi museli operovat vrozený rozštěp páteře a loni jsem ještě podstoupila i operaci kyčlí. Proto se mi dnes daří alespoň na krátké vzdálenosti chodit o berlích. Přestože ráda navštěvuji školu, zpívám, maluji a učím se na flétnu i klavír, kvůli četným nemocem a zdravotním omezením, musím často zůstat doma. Moji mladší sestřičku Alžbětku stihl podobný osud. Hned po narození taky absolvovala operaci páteře. Navíc musela podstoupit i operaci hydrocelu, který vzniká poruchou vstřebávání mozkomíšního moku. Kvůli komplikacím se musela podrobit ještě dalším těžkým operacím hlavy a bříška. I když po těchto těžkostech ještě stále trvá její oslabení, dělá postupně pokroky a po novém roce se chystá na zápis do první třídy.  
Třebaže se den ode dne zlepšujeme, naše nožičky máme zatím stále ještě slabé, a proto moc daleko bez pomoci nedojdeme. Moc by nám pomohlo, kdybychom měly vozíček, se kterým bychom mohly jezdit na procházky a s jeho pomocí se konečně podívaly třeba i na vrchol Radhoště.
Všem, kteří nám dopomůžou k jeho zakoupení, ze srdce děkujeme!
Alžběta a Zdislava Přádkovy
*

Kamil Střihavka & LEADERS! …. Vánoční akustické turné
Ostrava, 13. prosince 2015, Dům kultury města Ostravy, festival SOUZNĚNÍ

Vánoční akustické turné Kamila Střihavky a jeho kapely LEADERS! pokračuje. V Ostravě můžete koncert navštívit v neděli 13. prosince od 18:00 hodin v Divadelním sále Domu kultury města Ostravy, kde vystoupí jako hlavní hvězda večera a současně i čtyřdenního mezinárodního festivalu SOUZNĚNÍ.
Když Kamil Střihavka přichystal s kapelou LEADERS! první akustické koncerty na jaře 2014, bylo to vkročení na tenký led, protože nikdy takové turné nedělal a nemohl ani předpokládat, s jakým ohlasem se setká. Nicméně záměr vedený jeho instinktem ukázat se fanouškům i v jiné akustické podobě, vyšel, a to, co se dalo v optimistických vizích v začátku plánů přepokládat, se stalo skutečností. První akustické turné Kamila Střihavky dosáhlo nečekaného úspěchu. Ukázalo se, že nic není nemožné, jestliže se zcela jinými aranžemi vynikla podstata písní samotných, v čele s jedním z nejlepších českých rockových hlasů za doprovodu excelentních hudebníků. Proto také vznikl nápad koncerty uspořádat i na podzim téhož roku. Letos pokračuje akustická série Vánočním akustickým turné.

Aktuální termíny naleznete na stránkách www.strihavka.cz .

„Jsme velice potěšeni z dosavadní bohaté návštěvnosti. Rádi bychom touto cestou poděkovali všem fanouškům Kamila Střihavky, kteří turné navštívili. Pro velký a nečekaný úspěch jsme se rozhodli uspořádat ještě podzimní akustické turné, aby se na koncerty mohli podívat také fanoušci Kamila Střihavky, kteří z nějakého důvodu neměli možnost jarní turné navštívit,“ uvedl manažer Kamila Střihavky a celého turné Luboš Vilas z agentury Levmusic.
Návštěvník takového komorního koncertu má jedinečnou možnost, poslechnout si v pohodlí polstrované sedačky víc než jednu desku, a to v mnohem nižší hlukové hladině, než jsou rockové koncerty „na stojáka“… A v dnešní neutěšeně, uspěchané době se prostě zastavit a poslechnout si příběhy, které se společně s emocemi formou písní snažíme vyprávět,“ dodává Kamil Střihavka.

Leaders! akusticky 2015 jsou:
Patrik Sas (bicí nástroje), Martin Ivan (kontrabas), Petr Henych (akustické kytary), Štěpán Eliáš (klávesy, Fender piano), Markéta Podhajská (perkuse), Ondřej Klímek (saxofony, flétny aj.), David Babka (steel kytara)

Festival SOUZNĚNÍ
V pořadí již 17. Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koleda řemesel se koná ve dnech 10. – 13. 12. 2015. Jeho základní kámen byl položen v roce 1999 na náměstí sv. Petra ve Vatikánu během rozsvěcení vánočního stromu, který byl dovezený z beskydské Morávky jako dar České republiky papeži Janu Pavlu II. Od prvního festivalového setkání (1999) v Divadle loutek na Výstavišti Černá louka v Ostravě se festival postupně ustálil ve čtyřdenní formě s pestrým programem napříč žánry. Ojedinělý projekt nabízí možnost zaposlouchat se do sváteční adventní a vánoční hudby na scénách v exteriérech a interiérech, včetně vybraných kostelů Moravskoslezského kraje. Festival představuje mizející svět lidových tradic z domova i zahraničí, seznamuje s vánočními zvyky blízkých i vzdálenějších krajů a národů. Návštěvníci mohou obdivovat práci nejlepších uměleckých řemeslných mistrů, poslouchat duchovní hudbu a zpěvy, známé i méně známé koledy v podání dětí i dospělých, amatérů i profesionálů. Nechybí přehlídka a ochutnávka specialit domácí i zahraniční kuchyně a nápojů. Festival pomáhá i potřebným, během čtyř dnů probíhá finanční sbírka ve spolupráci s Charitou Frenštát p. R. Její výtěžek poputuje adresně zdravotně postiženým dětem. Více informací o festivalu zde: www.souzneni-festival.cz

Odkazy:
Kamil Střihavka, oficiální stránky interpreta: www.strihavka.cz
Facebook Kamil Střihavka & Leaders: http://www.facebook.com/kamil.strihavka
Bandzone Kamil Střihavka: http://bandzone.cz/strihavka
Youtube Kamil Střihavka: http://www.youtube.com/strihavkamusic
Lev Music Production - management & booking: www.levmusic.cz
Public Relations: Jana Henychová – JANAMUSIC, www.janamusic.cz, info@janamusic.cz

Další informace:

Kamila Benková
mediální zastoupení festivalu Souznění
mobil: +420 724 066 724
email: BenkovaKamila@gmail.com
web: www.souzneni-festival.cz

Zveřejněno 01.12.2015 v 23:56 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení