Pozvání do okresu Nový Jičín

Průvodce naučnou vlastivědnou stezkou Františka Palackého
Okres Nový Jičín patří bezesporu k nejzajímavějším a velmi navštěvovaným regionům severní Moravy. Malebná krajina zaujímá prostor od výběžku Nízkého Jeseníku přes úrodný úval Moravské brány až po horské pásmo Moravskoslezských Beskyd na jihovýchodě.
Území bylo osídleno již v pravěku, jak dokládá světoznámý nález pozůstatku člověka neandertálského v jeskyni Šipka ve Štramberku. V minulosti krajem vedla "Jantarová stezka", která spojovala povodí Dunaje s Baltským mořem.
Okres Nový Jičín se vyznačuje rozvinutým průmyslem i zemědělstvím, bohatým kulturním životem, především však nebývalou koncentrací architektonických památek. Tři města - Nový Jičín, Štramberk a Příbor - byla prohlášena za městské památkové rezervace, ve městech Fulnek, Bílovec a Odry jsou městské památkové zóny. Úhledné okresní město Nový Jičín vás překvapí půvabným náměstím s renesančním loubím a zámkem. Městečko Štramberk s hradní věží Trúbou a malebnými dřevěnými domky v podhradí vás přesvědčí, že se mu právem říká "Moravský Betlém". Ve starobylém Příboře na vás dýchne duch vzdělanosti bývalého piaristického kláštera. Nezapomeňme na město Fulnek s pompézním chrámem Nejsvětější Trojice, zámkem a bývalým bratrským sborem, ve kterém působil Jan Amos Komenský.
Památníky zdejších osobností dokládají bohatou kulturní minulost okresu. V Příboře se narodil proslulý zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, v Hynčicích objevitel zákonů dědičnosti Johann Gregor Mendel a z Hodslavic pocházel historik František Palacký. Do Štramberka můžeme zavítat za dílem malíře Zdeňka Buriana, rodáka z nedaleké Kopřivnice.
Okres Nový Jičín nabízí zajímavou paletu dalších turistických pozoruhodností. Jistě zaujmou expozice unikátních sbírek Technického muzea automobilové výroby v Kopřivnici, vagonářského muzea v zámku ve Studénce, kloboučnické výroby v novojičínském muzeu či tkalcovské výroby v muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Milovníci přírody mohou navštívit chráněné krajinné oblasti Beskydy a Poodří, dva velkoplošné přírodní parky Podbeskydí a Oderské vrchy i velký počet přírodních památek a rezervací. Pro letní i zimní rekreaci je dobře vybaveno starobylé město Frenštát pod Radhoštěm s Pustevnami a blízkým okolím, kde najdeme vhodné ubytovací zařízení, lyžařské vleky, jezdecké areály, lovecké revíry, turistické stezky a pochopitelně možnost koupání.
Okres Nový Jičín vás překvapí na každém kroku.
Neváhejte, jste u nás vítáni!

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 18.05.1996 v 12:17 hodin
Copyright 1998-2022 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení