Pětiletý grafik Péťa vyhrál na celosvětovém bionále.

V polské Toruni proběhl čtrnáctý ročník Mezinárodního bienále dětské a mládežnické grafiky. Ve věkové kategorii pět až osm let vyhlásila porota jako vítěznou práci čtyřbarevný linoryt na téma ptáci Petra Kučery z Města Albrechtic.
Pětiletý Péťa byl jedním z dvanácti autorů, které do bienále dětské grafiky přihlásila Výtvarná dílna Jaroslava Hrubého. Celkem se v Toruni sešlo 15 tisíc prací ze 46 zemí států z celého světa. Za Českou Republiku bylo přihlášeno celkem 460 prací, z toho 127 postoupilo do užšího výběru. "Do bienále poslaly svá díla děti z celého světa a nechyběly ani tak exotické země jako Tasmánie, Thajsko, Mexiko, Indonézie, Ekvádor, Bangladéš, Chile, Egypt, Island, Jemen, Kazachstán nebo Nový Zéland. Protože uzávěrka soutěže proběhla již vloni, poslala do ní dětské grafiky i Sír Lanka ještě před tím než ji zdecimovala vlna tsunami.
Při takové konkurenci a světové prestiži soutěže považuji vítězství Péti Kučery za nejvýznamnější úspěch, jakého kdy můj žák dosáhl", popsal význam bienále učitel výtvarné výchovy Jaroslav Hrubý. Mezi pracemi, které v Toruni postoupily do užšího výběru, bylo i pět dalších grafik z Města Albrechtic. Shodou okolností jejich autoři pochází z různých obcí a setkávají se právě ve Výtvarné dílně Jaroslava Hrubého. Diplomy z Toruni získala Barbora Kočí z Osoblahy, Jiří Toček z Petrovic, Hana Šrámková z Jindřichova, Jakub Sedláček z Města Albrechtic a Marek Gelnar z Krnova. Péťa Kučera dostal jako upomínku knížku a plaketu. "Tento pětiletý chlapec zvládl náročnou techniku rytí dřív než psaní a čtení. Docela s rytím zápasil, ale hned bylo vidět , že má talent i potřebnout trpělivost," uzavírá Hrubý.
Bruntálský a Krnovský DENÍK

19.února 2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 05.03.2005 v 12:05 hodin
Copyright 1998-2024 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení