Nabídka hradu Starý jičín v roce 2005

Pro sezonu 2005 jsme pro návštěvníky hradu Starý Jičín připravili mnoho novinek. Kromě prohlídky věže a zříceniny hradu bude připraven bohatý program pro milovníky historie, šermu, starých lidových tradic .....

V letošním roce zahajujeme novou sezónu již v sobotu 26. března. O velikonoční neděli dne 27. března se na hradě Starý Jičín setkáme s lidovými tvůrci - košíkářem Františkem Pečeňou a s tvůrcem zakuřované keramiky Ivanem Šulákem. Pan Pečeňa předvede, jak si uplést vlastní tatar, případné zájemce zasvětí do výroby proutěných ozdob. Kouzlo starých ovyčejů přiblíží také černá hrnčířina Ivana Šuláka.

Práci na hrnčířském kruhu můžete vyzkoušet v sobotu 30. dubna a v něděli 1. května. Výrobky našich návštěvníků pan Šulík vypálí v polní peci - jedná se speciální pec na zakuřovanou keramiku. Od počátku měsíce června bude možné si tyto suvenýry vyzvednout v I. patře hradní věže.

V neděli 1. května bude zahájena výstava prací dětí Mateřské školy Starý Jičín a Meteřské školy Petřkovice pod názvem "Pohádkový svět dětí". Mateřské školy vystavují na našem hradě již potřetí. Obě předchozí výstavy vzbudily mimořádný zájem našich návštěvníků.

V sobotu 7. května nás René Novák seznámí s netradiční výrobou chladných zbraní. Nebudou chybět meče, řemdihy, sekery. Udatní válečníci nám předvedou jejich využití v boji. Pro malé bojovníky jsou připraveny miniaturní dřevěné repliky chladných zbraní.

Tajemství výroby mýdla odhalí v sobotu 14. května Dagmar Božíková (tel.: 723 564 507). Umožní nám ponořit se do tajuplného světa vůní, barev a hojivých esencí. Mydlářství patřilo k nejstarším řemeslům, které téměř vymizelo a v současné době se opět vrací.

Šermířskou sezónu zahájíme v sobotu 21. května. O srdce krásných žen a dívek budou bojovat šermíři ze skupin Allegros a Cordiallo. Dobová hudba Rabussa nám přiblíží atmosféru dob dávno minulých. Dospělí a děti se budou moci převléci do zbroje a vyzkoušet si na vlastní kůži jak nelehké je obstát v soubojích. Ti odvážnější si vystřelí z děla, samozřejmě pod odborným dohledem.

Poslední sobotu v měsíci, dne 28. května náš hrad navštíví řezbáři. Pan Milan Pařenica nás seznámí se svým uměním. Návštěvníci hradu shlédnou ukázky z tvorby pana Pařenici. Také si mohou ze dřeva vyřezat jednoduchou figurku.

Na sobotu 4. června jsme připravili něco pro mlsné jazýčky. Straý hrad provoní sladké umění perníkářky Aleny Pavlíčkové. Návštěvníci hradu Starý Jičín si mohou vyzkoušet zdobení perníčků nebo jenom ochutnat tuto sladkou laskominu.

Všechny tyto akce začínají v 10.00 a končí v 17.00 hodin. Vstupné na šermířskou akci, která se uskuteční na hradním nádvoří dne 21. května: dospělí 50,- Kč a děti 25,- Kč. Ostatní akce proběhnou v hradní věži. Vstupné do hradní věže činí: dospělí 20,- Kč a děti 10,- Kč.

Věříme, že si z naší bohaté nabídky jistě vyberete a těšíme se na setkání s Vámi na hradě Starý Jičín.

Jaroslava Holubová
správce hradu
Starý Jičín

DALŠÍ INFORMACE: Hrad Starý Jičín
Zveřejněno 25.04.2005 v 14:45 hodin
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení