Počasí udělalo organizátorům sedlnického Krylofestu čáru přes rozpočet

Milovníci folkových a undergroundových skupin si v sobotu přišli na své. Druhý ročník Krylofestu připravil mimořádnou podívanou.
Kriticky nízkou účast si autor projektu Krylofest a vedoucí Sněženky Josef Odstrčil vysvětluje různými důvody. "Návštěvnost byla mizerná, to je pravda. Nevím, jestli bych to svedl na počasí, i když i to mělo určitě svůj podíl, ale například na Den Nato přišly tisíce diváků. Možná je to tím, že jméno Kryl už lidem nic neříká," okomentoval návštěvnost Odstrčil. Podle něj však nízký počet posluchačů neovlivnil kvalitu programu. "Snažíme se obnovit povědomí o Karlu Krylovi, o celé té době, která je pryč a skoro nikdo si ji už nepamatuje. Program jsme připravili dobře, o prezentaci festivalu jsme se také postarali, ale ani tak lidi nepřišli," posteskl si vedoucí Kulturního a Informačního centra Sněženka.
Jan Kryl, spoluzakladatel Krylofestu, se podle Odstrčila vyjádřil k otázce příštího termínu festivalu velmi pesimisticky. "Naznačil, že příští Krylofest už asi nebude," upřesnil Odstrčil. Hudebníka však ujistil, že budou rádi, když se bude dále podílet na tvorbě festivalu. Ten by chtěli pro příští rok podpořit i zastupitelé Sedlnic.
Pořadem diváky prováděl uznávaný konferenciér a hudebník Richard Pogoda, který, ač v důchodovém věku, stále dokáže rozesmát a svými trefnými glosami zajistit vysokou úroveň zábavy. "Jsem rád na těchhle festivalech, možná se nesejdou tisícovky lidí, ale ti, kteří přijdou, se umí bavit. Býval jsem blízkým přítelem Karla Kryla, a tak jsem Krylofest prostě nemohl vynechat.," uvedl Pogoda, který uváděl skupiny i zpěváky, a při každé přestávce se postaral o hudební vložku.
Diváci nejprve shlédli dokument z roku 1967 Návštěva v Dex-Klubu, kde se na kratičký okamžik přesvědčili o plachosti Karla Kryla při prvním vystoupením před televizními kamerami. Program poté nabídl folkové vystoupení slovenské zpěvačky a kytaristky Soni Horňákové. Její teskné a často milostné písně se zaryly hluboko do srdcí posluchačů. Krátkou přestávku vyplnil opět Pogoda s exilovými písněmi Karla Kryla. Další kytarová produkce patřila Janu Krylovi, hlavnímu muzikantovi festivalu. Svým výrazným hlasem přednesl několik písní z pera svého bratra a lehce zažertoval s posluchači.
Ti, kdo po ohromné dávce té nejkvalitnější hudby stále neměli dost, mohli své dojmy ještě více umocnit poslechem Krylových písní, které obletěly celý svět, v podání takových interpretů jako jsou Martin Maxa, Jan Kryl a slovenská kapela Hrdza.
Zveřejněno 30.09.2008 v 12:07 hodin
Copyright 1998-2024 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení