JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2003

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice
Od 1. do 3. srpna se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční již 5. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice - JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2003
V první srpnový víkend budou ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět znít líbezné i temperamentní slovenské melodie.

Od 1. do 3. srpna se tam totiž uskuteční již 5. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2003, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slováků v České republice, Folklorní sdružení Púčik a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Pavel Dostál a minister kultúry SR Rudolf Chmel.

Na festivalu se představí 22 folklorních souborů (což představuje na 800 účinkujících) - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Juhoslávie, Maďarska a Polska a kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítá ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Radhošť se svými tanečníky z Rožnova pod Radhoštěm, folklorní soubor Sedmikvítek z Frenštátu pod radhoštěm. Ve Valašském pivovaru se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sejdou "Pri hudákoch".
Živou pozvánkou bude sobotní dopolední Roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Ve 13,30 hodin bude samostatný program nazvaný "Na zelenej lúke" patřit dětským folklorním souborům a potom už se budou na pódiu Komorního amfiteátru střídat naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představí se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice (kromě Slováků to letos budou např. Bulhaři, Poláci a Rómové). K nejatraktivnějším budou určitě patřit programy "Od Tatier k Dunaju" - v něm budou společně účinkovat folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a "Hostia naši milí" - v němž se představí krajanské soubory. I v letošním roce proběhne populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkají Jánošíkovci z Čech, Moravy i Slovenska. O zbojnících a Juraji Jánošíkovi se bude hovořit a zpívat vesele i vážně právě v programu "Bol by ten Jánošík..." který začne ve 21,30 hodin. Organizátoři pro pobavení diváků i všech návštěvníků letošního Jánošíkovo dukátu připravili úsměvný pořad se začátkem ve 23,00 hod. pod názvem "Šialené kravy a sedem statečných" v padání souborů BUFO z Prahy a Poleno z Bratislavy.
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijedou nejenom podívat, ale třeba se i něčemu přiučit, je na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce a muzikant Michal Smetanka ze Spišského Hrhova) a "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Terchovej (pod pedagogickým vedením Martina Urbana ze Zvolena).
V neděli bude pódium patřit jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholí v neděli v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu bude také jarmark lidových řemesel. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bude obohacením pro návštěvníky, kterým poskytne příležitost vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a třeba si i některou z činností svýma vlastníma rukama vyzkoušet, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů.

A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože od 1. července a v průběhu celého festivalu budou v hostinci Na posledním groši probíhat dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.
Letošní ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkův dukát je opět zařazen do projektu států Visegrádské čtyřky nazvaného "Dny tradiční kultury" a v rámci tohoto projektu se v průběhu festivalu objeví i další zajímavé akce.
Přijměte naše pozvání na tento jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

(další informace možné na
mob. tel: +42 06 03 44 52 79)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

27.04.2005 v 17:41CHUDÁČEK__1

Zklamaly jste mě =( Přidejte nějaký ZAJÍMAVÝ text pro ty chudáky co tu něco hledají!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


27.04.2005 v 17:38Holka s vysokým IQ

Tenhle text je pěkně nahovno. Nejsou tu zvyky národnostních menšin, ani to co hledám =(


Zveřejněno 10.07.2003 v 18:53 hodin
Copyright 1998-2024 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
Penzion U Holubů Nový Jičínv v Novém Jičíněhodnocení